O obci
V malebné a zamyšlené krajině západní Českomoravské vrchoviny, přivinuta k jihovýchodnímu úbočí památného vrchu Stražiště (744 m n. m.), nachází se obec Útěchovice pod Stražištěm. Obklopena je půvabným zvlněným krajem oblých kopců a hlubokých lesů, mezi nimiž začasté zaleskne se stříbřitá hladina rybníka, krajem starobylých pověstí a legend. Ticho rozlehlých lesů tu a tam naruší křik dravého ptactva, štěknutí srnce či bublání lesního potůčku. Je to kraj klidu, houbařských procházek a spojení s přírodou, ať již sem zavítáte v kteroukoli roční dobu. Zjara, kdy lze pozorovat magické probouzení přírody, ve vrcholném létě, nasyceném omamnou vůní lesů a luk, čerstvě posečené trávy a svěžestí po krátké letní bouřce. Podzim je zde zádumčivý plískanicemi i prozářený barvami listí a zima kraj často uloží pod nebývale naditou sněhovou duchnu.
Útěchovice jsou obcí starobylou. První písemná zmínka o ní pochází z urbáře Strahovského kláštera z roku 1410. Lze se však s úspěchem domnívat, že obec existovala již v polovině 12. století, kdy kníže a později český král Vladislav I. věnoval velkochyšecké panství, jehož byla součástí, zmíněnému klášteru. Panství poté často měnilo majitele, aby se vždy za čas navracelo do držení Strahovského kláštera. Za zmínku stojí i skutečnost, že nedaleko obce došlo v roce 1280 k bitvě mezi vojsky Otty Braniborského a Rudolfa Habsburského v jejich lítém boji o český trůn.
Obec se nachází v kraji, spojeném se jménem významného českého symbolistického básníka Antonína Sovy, nejvýznamnějšími rodáky jsou však MUDr. Bedřich Frejka, DrSc. a jeho bratr Jiří Frejka, kteří se narodili ve staré lesnické rodině ve zdejší hájovně.
Zmíněná hájovna je jednou z pamětihodností obce. K dalším patří vzorně udržovaná barokní kaplička ve spodní části obce, z níž se dvakrát za den line malebné cinkání zvonku. Nedaleko od jihovýchodního okraje obce nacházejí se pozůstatky starodávného hradu Smolína (Pechburg). Ještě v roce 1850 byla zřícenina dobře patrná, později zdivo rozebráno na stavbu chalup. A pak je tu ovšem sám vrch Stražiště, po němž nese obec své jméno a který se svou nadmořskou výškou 744 m tvoří dominantu širokého okolí. Jedná se o tajuplné místo, opředené mnoha pověstmi a příběhy. Na jeho úbočí, ponořena v hlubokých lesích, stojí prastará kaplička, zasvěcená sv. Janu Křtiteli a nachází se zde i léčivý pramen.
Nadmořská výška obce se pohybuje okolo 590 metrů n. m., což je poloha leckterého horského střediska. Tato výška z ní také činí nejvýše položenou obec Mikroregionu Stražiště, jehož je členem, a má vliv na klimatické podmínky, které jsou zde drsnější než kdekoli v okolí.
Dnešní Útěchovice žijí barvitou koláží tradičního a moderního života. Většina z jejích asi 120 obyvatel za obživou dojíždí do okolních, více či méně vzdálených obcí a měst. Ve svém domově však žijí bohatým společenským životem, jehož hnací silou je Sdružení dobrovolných hasičů. Organizuje se zde tradiční masopustní průvod, pálení čarodějnic, Den dětí, pouť a mnoho dalších společenských a sportovních akcí. Domácí obyvatele doplňuje řada nových majitelů nemovitostí, kteří v obci nalezli svůj druhý domov k odpočinku a rekreaci.
Historicky nanejvýš důležitou skutečností je, že se v poslední době podařilo zastavit proces stárnutí a vylidňování vesnice. Byly založeny nové rodiny, narodili se noví občané a v obci přibývají nová obydlí.
Obec je řádně a svědomitě spravována sedmičlenným zastupitelstvem, vzešlým z obecních voleb.